Menüler
Anket
Bizi nereden duydunuz?
Maç Sonuçları
Melucanlar - Türk Birliği

Melucanlar

MELUCANLAR

Meluncan cemiyeti kurucusu ve başkanı Brent Kennedy’nin, sadece Akdeniz havzasında yaşayan insanlarda görülen Akdeniz anemisi hastalığına yakalanması Meluncan araştırmaları için bir dönüm noktası olmuştur. İrlanda asıllı olduğunu düşünen Brent Kennedy hastalığının ardından kendi kökeni ile ilgili şüpheye düşmüş ve araştırmalara başlamıştır. İki yüz kadar Meluncan üzerinde yaptığı gen ve DNA araştırmaları sonucunda hepsinde Doğu Akdeniz ve Türk genleri ortaya çıkmıştır. Kendi aile yapısı itibariyle klasik Amerikan ailelerinden farklı olduğunu gözlemlemiş olan Brent Kennedy Türkiye’ye yaptığı ziyaretler ile de kökenlerinin Anadolu’ya dayandığı tezini güçlendirmiştir. Uzun yıllardır sürdürdüğü çalışmalarında Atalarının çoğunun Osmanlı’dan geldiğine dair linguistik, tıbbi, genetik, kültürel ve tarihi birçok kanıta rastlamıştır. Brent Kennedy’nin kafa tasının arka kısmında bulunan küçük tümsek de onun Orta Asya kökenli olduğunu belirten etnik bir işarettir. Kendisinin yakalandığı hastalıktan ve Meluncan genlerinde bulunan Sarcaidosis Thallesemis, Behçet sendromu gibi hastalıklar onların kökenlerinin Akdeniz bağlantısını da doğrulamaktadır.  Ayrıca 2-4 Temmuz 1999’da Denizli’de gerçekleşen “7. Türk Dünyası Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı”’ında konuşan M. Franklin Y kromozomunun sadece Türkler ve Kızılderililerde olduğunu belirtmiştir. Hala Amerika’da yaşayan bu insanların sayıları bir milyonu aşıyor ve henüz bağlarının farkında olmayan üç milyon civarında Meluncan olduğu tahmin ediliyor. Virginia’nın Wise Kasabası Belediye Başkanı Caynor A. Smith 1992 yılında aldığı bir kararla Çeşme ve Wise ‘ı kardeş şehir olarak ilan etmiş, şehrin girişine bu dostluğu belirten bir anıt dikmiştir. Wise ile Çeşme’nin kardeş olduğunu söyleyen bu anıtın bir tarafında Türk bayrağı, diğer tarafında Amerikan bayrağı yer alıyor. Ayrıca kasabadaki Clinch Valley Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat fakülteleri kardeş fakülte olmuşlar. İsmi "Hikmet" anlamına bu kasaba aslında ücra bir yerde olmasına rağmen büyük bir üniversite ve havaalanına sahip bulunuyor.

    1999’yilindaki Turkiye`nin en buyuk kayipli depremlerinden sonra, bazi Meluncan aileleri, ailesiz ve evsiz kalmis Turk cocuklarini evlatlik edinmeyi teklif etmislerdir.

    Meluncanlarla olan bağımız, bugün Türkiye-Amerika ilişkileri açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. West Virginia Senatoru Robert C. Byrd’un destegiyle kurulan Apalacya-Turk Ticaret Projesi ile bağlar, iktisadi bir boyut da kazanmıştır.Aynı zamanda her fırsatta Türk ve Türkiye aleyhtarı faaliyetlerde bulunan Rum ve Ermeni lobileri karşısında “Meluncanlar” da Türkiye lehine faaliyet gösteren bir lobi olarak çalışabilecek kapasite, nufüs ve etkinliğe sahiptirler.

"Anadolu folklor danslarını seyrettiğimde büyük şaşkınlık duydum. Oyunların Apalaçyalılarınkiyle büyük benzerlik taşıdığını gözlemledim. Yerli Amerikan kabilelerden Cherokee Şefi Sequoya’nın kıyafetinin benzerlerini İstanbul Deniz Müzesi’nde gördüğüm Osmanlı Deniz Levendleri’nin kıyafetlerinden farkı yoktu."

Dr. Brent Kennedy     

 

     Antropolojik ve genetik bulguların yanı sıra sosyolojik açıdan da eel aldığımızda Türkler ve Meluncanlar arasında bir çok ortak nokta bulunmaktadır. Örneğin Dr. Brent Kennedy  bir röportajında, Türkçede ‘hayır’ anlamına gelen başı yukarı doğru kaldırarak ‘cıkk’ sesinin kendi ailesinde de aynı anlamda  kullanıldığını belirtmiştir. Aynı şekilde Amerikan erkeklerinde görmeye alışık olmadığımız şekilde aynen Türkler gibi erkeklerin birbirlerine sarılıp öperek selamlamaları da bir başka detaydır.

Brent’in ailesi dışında Meluncanlarla ilgili yapılan araştırmalarda;

 • Meluncanların Amerika’da pek tercih edilmeyen koyun kuzu eti yedikleri
 • Yine Amerika’da bilinmeyen bulguru bildikleri ve yedikleri
 • Yemeklerini salçalı ve baharatlı yemeleri
 • Avcılık özelliklerinin baskın olması
 • Loğusa kadınların kutsal olması ve kırkının yapılması
 • Nazar değmesin diye tahtaya vurup kulak çekmeleri
 • Sünnet olmaları
 • Siftah yapınca parayı sakallarına sürerek yere atmaları
 • Aile bağlarının Türklerdeki gibi güçlü olması
 • Misafirperverlikleri
 • Kilim motiflerinin birebir aynı olması
 • Yerli danslarının Türk halk oyunları ile benzerliği
 • Eskiden günde beş vakit, yönleri güneye çevrili halde güneye yönelerek yere çömelip kalkarak bazı hareketler yaptıkları söyleniyor. Bunun en mantıklı açıklaması önceleri  namaz kıldıkları, daha sonra asimilasyon neticesi dini unuttukları seklinde.
 • Türk  kahvesi gibi kahve içiyor ve kapatıp falına bakıyorlar.
 • Halk oyunlarında tahta kaşık kullanıyorlar.

    Ayrıca Brent Kennedy’nin dedesine ait olan asanın tutacak yerinde sekizgen bir yıldız, içindeki dairede bir ay ve önünde artı işareti vardır. Bu işareti hem yıldız hem de Hıristiyanlık haçı olarak yorumlamak mümkün olduğu gibi Barbaros Hayrettin Paşa’nın donanma bayrağındaki sembollerle de oldukça benzerlik gösterir. Hayrettin Paşa’nın bayrağında semai üç dini temsil eden ay, haç ve Museviliğin sembolü altıgen yıldız bulunmaktadır.

    Eski Meluncanların günde 5 vakit güneye dönerek namaza benzeyen bir takım hareketler yaptıkları da bilinen bir başka gerçektir. Zamanla Hıristiyanlaşmış olan Meluncanlar hiçbir Hıristiyan kilisesine ve mezhebine bağlı olmadıkları için iyi birer Hıristiyan da sayılmazlar.

 

 

 

    Meluncanların kökenlerinin Türklere dayandığına dair ipuçlarından önemli bir kısmı da linguistik araştırmalara dayanmaktadır. Bu gün hala Meluncan dilinde 1000 den fazla Türkçeyle bağlantısı olan kelime mevcuttur. Aşağıda Türkçe ile anlam açısından benzeyen birkaç kelimeyi örnek verecek olursak ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır;

 

Tepek = Tepe

Yatkı = Ev, yatılan yer

Dodohişça = Dudak

 T-sün = Uzun

 Yu =  Su ( yumak, yıkamak)

 Tete = Dede

 Tamazkal = Hamam, temizkal

Kuşa = Kuş

 Missigi = Mısır

 Türe = Töre

 Yanunda = Yanında

 İldiş = Dişlemek

 Atışka = Ateş

Bulcur = Bulgur

Kün – Gün
Hu : Selam

Alıntı:www.melucanlar.com

Köç – Göç
İt -Köpek
Kan - Kağan
Tekun - Tekin
Kayak - Kayık
Kir - Kir
Yokut - Yakut
Hava Su - Hava Su
Ges - Gez
Tuka – Tükür
Çapultepek - Çapulcu tepesi
Atağ - Ata
Yaşil - Yeşil
Çakira - Çakır
Çiran - Yılan

 

 

SıraBaşlık

İstatistikler
Yazarlar
Halil KURUMAHMUT
LİBYA GERÇEĞİ....
Prof.Dr.Fethi GEDİKLİ
ZÜHDΒNİN ŞEYHİNE YAKTIĞI AĞIT
Kürşat ÖZTÜRK
Türk Dünyası
Milli Hür Düşünce
Yakın Tarihimizde Millet Kavramının Değiştirilmesi
Hava Durumu
Piyasalar
Altın
© Copyright 2016 Halil KURUMAHMUT - Tüm hakları saklıdır.