Menüler
Anket
Bizi nereden duydunuz?
Maç Sonuçları
Türkbirliği Mutlaka Kurulmalı - Türk Birliği

Türkbirliği Mutlaka Kurulmalı

TÜRKBİRLİĞİ MUTLAKA KURULMALI

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Ana dilde yaptığı konuşmasında, Türk Cumhuriyetlerinin yaşaması  için acilen birliğin kurulması gerekliliğini vurguladı.  

        Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, “Ulu Türk kağanlığını kuramasak bile en azından kuvvetli bir Türk birliğini yapmaK zorundayız.. Ancak bunun için sadece Türkiye'nin değil, tüm Türk Cumhuriyetleri’nin güçlü ve diri şekilde  ayakta durması lazım.” dedi.

            Atambayev, TBMM Genel Kurulu'na Türkiye Türkçesi ile hitap etti.Tarihi bulgular da; Bir kabristanda, birbirlerine sırtını dayayarak düşmanlarına ok atan iki Türk askerinin taşın üzerine çizilmiş resimlerinin bulunduğunu ifade eden Atambayev, ''İşte buna arkadaşların dayanışması denir. İşte bu anlayış ile ulu Türk kağanlığı kurulmuş ve uzun süre ayakta kalmayı başarmıştır. Türk, Türk'e sırtını  çevirmeye başladığında  o  zaman çöküş başlamış ve birçok kurduğumuz devlet yıkılmıştır. Türk kağanlığının sınırları, Çin Seddi'nden Karadeniz'e ve oradan Adriyatik’e ,Afrikaya kadar uzanıyordu. Türkler Orta Asya'yı fethedişlerinin ardından orada kaldılar ve oralarıda korudular.” şeklinde konuştu.

            "Geçmişe tabanca ile ateş edersen, gelecek sana top ile ateş eder" diyen Atambayev, geçmişin önemle korunması gerektiğini ifade etti. Tarihte İznik şehrinin Kuşatması sırasında asker olan Kırgız Türlerinin Kalenin  kapılarını hiç kimseye açmadığını belirterek bu konuyla ilgili olarakta ilginç bir de tarihi bilgiyi paylaştı. Atambayev, Orhan Gazi'nin onbinlerce askeri şehit düştüğünü, ancak onun sadece Kırgız askerleri için türbe inşa ettirdiğini kaydetti.

                        "TÜRKİYE BİZİM İÇİN GÖKYÜZÜNDE PARLAYAN BİR YILDIZ"

            Atambayev, düşman orduları 1919'da Anadolu'yu işgal ettiğinde de başta Kırgızistan Türkleri olmak üzere diğer Orta Asya halklarının yardım ettiklerini ve 10 milyon altın topladıklarını bildirdi. Atambayev sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu altın bugünün parasıyla milyarlarca dolar olurdu Ancak dostluğu ve Kardeşliği,sevgiyi parayla ölçmek olmaz. Türkiye, Kırgızista Türkleri için gökyüzünde uzakta parlayan bir yıldızdır. Gökyüzü kapalı olsa bile bulutların arkasında bir yıldızın parladığını biliyoruz, bu yıldız kardeşimiz,  Türkiye'dir.”

            Kırgızistan'ı krediler ve maddi destek karşılığında diz üstü çökertmek isteyenler olduğunu dile getiren Atambayev, "Ancak biz Türküz, eski Türküz, hiç bir zaman köle olmayız. Her bir Türk için dik başlı ölmek, diz çöken kölelik yaşamından daha iyidir." diyerek bu tür taleplere boyun eğmeyeceklerini anlattı. İktidarın gücünün sadece halkların güvenine bağlı olduğunu ifade eden Atambayev, eğer güven yoksa, ne tüfek ne tabanca ne top ne tankla iktidarın kurtarılamayacağına dikkat çekti

BİZE BAHAR DAHA ÖNCE GELDİ….!.

"ARAP BAHARI 2010 NİSANINDA ÜLKEMİZDE BAŞLADI"

 

 


            Atambayev, Türkiye'nin Türk halkları için kutup yıldızı olduğunu söyledi. Atambayev, 'Arap baharının' Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in dediği gibi aslında 2010 yılı nisan ayında ülkesinde başladığını belirterek, Rusya'nın da Kırgızistan'ın  önemli stratejik ortaklardan birisi olduğunu belirtti. Köleliğin ölümden beter olduğunu, Türkler için cehennem olduğunu ifade eden Atambayev, Kırgızistan’ın Türk halklarının en eski yaşam bölgelerinden birisi olduğunu belirtti. ''Türkiye bizim Anavatanımızdır.” diyen Atambayev, “Ancak dostlarım şunları bilmelidir ki;: Anadolu'ya gelmek üzere atalarımızın yola çıktıkları bir yer var, - orası  Atavatan’dır, Anayurt’tur, TÜRKİSTAN’dır Kırgızistan'dır.  Biz hiçbir zaman uzak diyarlara gidenleri unutmayız ve çok hasret çekeriz." dedi.

            Türkiye’nin Kırgızistan'a bir çok  hususda yardımcı olduğunu bildiren Atambayev sözlerini şöyle sürdürdü: "Ulu Türk kağanlığını kuramasak bile en azından Türk devletlerinin kardeşliğini pekiştirmeliyiz, kuvvetli bir Türk birliğini yapmalıyız. Ancak bunun için sadece Türkiye'nin değil, diğer Türk Cumhuriyetlerinin de sağlam ve ayakta durması lazım. Ekonomik yönden gelişmiş ve güçlü devletler olmalı. Sadece bir Türk Cumhuriyeti, Türkiye olursa zor olur."

 ALLAH YARDIMCIMIZ ve  KÖMEKÇİMİZ OLSUN

SıraBaşlık

İstatistikler
Yazarlar
Halil KURUMAHMUT
LİBYA GERÇEĞİ....
Prof.Dr.Fethi GEDİKLİ
ZÜHDΒNİN ŞEYHİNE YAKTIĞI AĞIT
Kürşat ÖZTÜRK
Türk Dünyası
Milli Hür Düşünce
Yakın Tarihimizde Millet Kavramının Değiştirilmesi
Hava Durumu
Piyasalar
Altın
© Copyright 2016 Halil KURUMAHMUT - Tüm hakları saklıdır.