Menüler
Anket
Bizi nereden duydunuz?
Maç Sonuçları
Çuvaşistan Cumhuriyeti - Türk Birliği

Çuvaşistan Cumhuriyeti

Çuvaşistan Cumhuriyeti

Rusya Federasyonu’na bağlı özerk bir cumhuriyettir. Rusya Federasyonu’nun Avrupa kısmının merkezinde, Volga nehrinin orta bölgesinde çok önemli su ve kara yolları üzerinde yer almaktadır.
 
Yüzölçümü 18.300 km2 olan Çuvaşistan’ın başkenti Çeboksarı olup, nüfusu 1.839 bindir. Bunun 67,8’ini Çuvaş Türkleri, 26,7’sini Ruslar teşkil etmektedir. 2 milyonun üzerindeki Çuvaş Türkü, cumhuriyet toprakları dışında yaşamaktadır.
 
1552 yılında Kazan Hanlığı idaresinde iken Rus işgaline uğrayan Çuvaşistan, Başkurtlar gibi ardı arkası kesilmeyen isyanlara katılmışlar, 1572-1584, Stafin-Razzin Köylü Savaşları, 17741776 isyanları en kanlıları olmuştur.
 
1917 Komünist ihtilâli sonucu 1920 yılında muhtar, 20 Nisan 1925 yılında da Federe Cumhuriyet olan Çuvaşistan, SSCB’nin dağılması üzerine 24 Ekim 1990 yılında bağımsızlığını ilân etmiş, ancak Rusya Federasyonu’nun baskısı üzerine Rusya Federasyonu’na bağlı özerk bir cumhuriyet olmuştur.
 
Kendisine özgü parlâmentosu, anayasası, bayrağı ve millî marşı bulunan Çuvaşistan’da Devlet Başkanı aynı zamanda parlâmento başkanı olarak da görev yapmaktadır. Devlet Başkanı Nikolay Vasiyeviç FYODOROV aynı zamanda Rus Devlet Başkanlığı hukuk bürosu üyesidir.
 
Parlâmentoda üstün durumda bulunan Çuvaş Türkleri, Rusya’dan birçok taviz koparttıkları için aktif direniş hâlinde değillerdir. Bağımsızlık yanlısı birçok kişi ve kuruluş daha ziyade Türk şuuru ve kültürünü korumak ve geliştirmek amacıyla teşkilâtlanmışlardır.
 
Bunların en önemlileri “Çuvaş Türk Halkı Millî Hareketi” ile Çuvaş Millî Akademisi’nin kurucusu olan Mihail Yuhma’nın yaptığı “Nasyonel Grup”tur. 
 

Kaynak: http://www.kulturportali.gov.tr/medya/dokuman/dokumandetay/1119

 

SıraBaşlık

Yazarlar
Halil KURUMAHMUT
LİBYA GERÇEĞİ....
Prof.Dr.Fethi GEDİKLİ
ZÜHDΒNİN ŞEYHİNE YAKTIĞI AĞIT
Hava Durumu
Piyasalar
Alt?n
© Copyright 2016 Halil KURUMAHMUT - Tüm hakları saklıdır.